Wrzody u konia są niestety dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Właściciel tych pięknych zwierząt powinien wiedzieć, jak żywić konie wrzodowe. Wystarczy bowiem przestrzegać kilku istotnych zasad, by pomóc zwierzęciu w zmaganiu się z tymi dolegliwościami.

Czym karmić konie wrzodowe — podpowiadamy

Organizm konia zbudowany jest w dość specyficzny sposób. Szczególnie łatwo dochodzi u tych zwierząt do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Zapalenie żołądka u koni może przerodzić się w chorobę wrzodową, która wymaga odpowiedniego leczenia. Wrzody pojawiają się w wyniku podrażnienia błony śluzowej przez kwas solny; ten stan chorobowy ma również swoje podłoże w skłonnościach osobniczych oraz stresie związanym z transportem czy też zmianą stajni.

Problem taki może dotyczyć zarówno koni wyścigowych, jak i koni rekreacyjnych; jedynym rozwiązaniem, jakie na pewno sprawdza się skutecznie, jest profilaktyka. Szczególną rolę pełni odpowiednie żywienie!

Czy mój koń ma wrzody?

Do tego, by wprowadzić odpowiednie żywienie, konieczna będzie diagnoza. W takiej sytuacji jedynym wiarygodnym źródłem będzie przeprowadzona przez specjalistę gastroskopia. Oglądanie wnętrza żołądka za pomocą profesjonalnego sprzętu pozwoli ocenić, z jakim właściwie schorzeniem mamy do czynienia. Choroba wrzodowa żołądka koni nie będzie trudna do zdiagnozowania — zwłaszcza dla weterynarza.

Żywienie koni wrzodowych — na czym polega?

W przypadku rozwoju choroby wrzodowej u koni konieczne będzie wprowadzenie diety włóknistej. Szczególnie sprawdzi się w tym przypadku sieczka z lucerny. To pożywienie, które w naturalny sposób łagodzi wrzody żołądka u koni. Pasza tego typu znacząco wspiera trawienie, a także hamuje w sposób naturalny wydzielanie soku żołądkowego.

Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie odpowiednich suplementów diety. W przypadku wystąpienia wrzodów u konia jego apetyt może być znacznie mniejszy niż dotychczas. Przełoży się to z kolei na niewielkie dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników mineralnych.

Zmniejszenie dolegliwości bólowych może wspomagać również odpowiednio dobrana pasza dla koni. Szczególnie sprawdzi się ta, która posiada w składzie wspomnianą już lucernę; dobrze byłoby również, by była ona źródłem cennych witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania śluzówki żołądka.

Nasz internetowy sklep z paszami posiada w ofercie wyłącznie najwyższej jakości produkty, które będą idealne dla dorosłych koni zmagających się z obecnością wrzodów. Proponujemy klientom również inne, bardzo istotne w przypadku posiadania konia produkty:

Warto pamiętać, że oprócz wprowadzenia konkretnej diety oraz dostępu do paszy, która ma chronić błonę śluzową, niezbędne będą również leki przeciwzapalne. Pozwolą one na zniwelowanie objawów klinicznych oraz będą stanowiły znaczącą ulgę dla końskiego żołądka.