Hodowcy – w zależności od wieku i stanu zdrowia swojego zwierzęcia – wybierają różne pasze dla koni. Rodzaje pokarmu, które dostarczysz swojemu podopiecznemu, będą miały duży wpływ na jego samopoczucie, a nawet efektywność na zawodach. Warto więc poświęcić większą uwagę diecie wierzchowca, a w razie potrzeby – skonsultować się z dietetykiem. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie pasze dla koni są niezbędne w odpowiednim żywieniu koni.

Jakie są rodzaje pasz dla koni?

Zazwyczaj wyróżnia się dwa rodzaje pasz dla koni: objętościowe i treściwe. Pasze objętościowe są podstawą żywienia tych zwierząt i powinny stanowić około 75% diety. Dzielą się na soczyste (zielonki, kiszonki, rośliny okopowe) i suche (siano, słoma, plewy). Z kolei pasze treściwe zaspokajają zapotrzebowanie na składniki mineralne. Są to przede wszystkim ziarna zbóż, mieszanki, koncentraty, wysłodki, owoce, warzywa i smakołyki. Zwierzęta mogą mieć na nie różne zapotrzebowanie w zależności od wieku, stanu zdrowia czy wykonywanej pracy.

Pasze objętościowe

Podstawowym źródłem energii wielu koni w okresie letnim jest zielonka. Zwierzęta, które spędzają cały dzień na pastwisku, z reguły same znajdują sobie ulubione rośliny, które im nie szkodzą (wyjątkiem mogą być konie niedoświadczone lub chore). Dostarczają sobie w ten sposób białka, węglowodanów, witamin i minerałów (oraz w ograniczonej ilości tłuszczów). Jeśli jednak podajesz koniom skoszoną trawę, upewnij się, że jest świeża i nie ma w niej gatunków trujących. Wielu potrzebnych składników odżywczych dostarcza także suszona trawa, czyli siano. Rośliny okopowe podawane są koniom rzadko, ponieważ ich przechowywanie jest trudniejsze niż bel z sianem, jednak również mogą stanowić ważny element w diecie konia. Koniom warto podawać też słomę – szczególnie jęczmienną, pszenną i z roślin motylkowych.

Pasze treściwe

Chociaż to pasze objętościowe stanowią podstawę żywienia koni, często się zdarza, że nie zaspokajają wszystkich potrzeb żywieniowych zwierzęcia. W takich przypadkach do codziennej diety warto włączyć także ziarna zbóż z dużą zawartością skrobi, a więc kukurydzy, owsa czy jęczmienia. Dobrze jest postawić także na nasiona lnu, które działają zbawiennie dla układu pokarmowego zwierzęcia. Poza tym w diecie konia mogą pojawić się także wysłodki, melasy, bloki soli, warzywa i owoce czy gotowe mieszanki i koncentraty, które są dostosowane do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Do pasz treściwych zaliczamy także smakołyki, które są niezastąpione w czasie treningów.

Podsumowanie

Wielu hodowców pyta, jaka pasza dla konia sprawdzi się najlepiej. Nie jest jednak łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy wierzchowiec ma inne zapotrzebowanie. Pasze objętościowe to podstawa żywienia tych pięknych zwierząt, jednak nie zawsze dostarczają wszystkich potrzebnych mikro- i makroskładników. W związku z tym warto włączyć do diety konia także pasze treściwe.

rodzaj paszy dla koni
pasze objętościowepasze treściwe
pasze soczystepasze sucheziarna, mieszanki, koncentraty, wysłodki, owoce, warzywa, smakołyki
zielonki, kiszonki, rośliny okopowesiano, słoma, plewy

Dobrze dobrana pasza dla koni to klucz do zachowania dobrego zdrowia zwierzęcia. Warto więc kupować ją ze sprawdzonego źródła. Nasz sklep z paszami dostarcza artykuły od uznanych producentów, które zyskały uznanie wielu hodowców. Zrób zakupy u nas, a my dostarczymy Twoje zamówienie już od 0 zł.