Co powinien jeść koń, żeby był zdrowy? Żywienie koni nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każde zwierzę jest wyjątkowe i ma inne potrzeby. Co więcej, dieta jednego wierzchowca może być różna na różnych etapach jego życia. Dlatego tak ważne jest, żeby pasza dla koni została dobrana do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Jest jednak kilka ogólnych zasad, którymi warto się kierować, dobierając dietę konia. Co to za zasady? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Przede wszystkim woda

Nie odkryjemy Ameryki, pisząc, że woda jest potrzebna wszystkim organizmom żywym. W przypadku tak dużych zwierząt jak konie warto to jednak podkreślić, ponieważ ich zapotrzebowanie na wodę jest naprawdę spore. Jeśli człowiekowi całkowicie wystarcza wypijanie czterech szklanek wody dziennie, to koń potrzebuje już 30-70 litrów. Jeśli jest taka możliwość, dobrze, żeby zwierzę miało stały dostęp do płynów. Zadbaj, żeby woda była czysta i świeża. Na zimę warto zaopatrzyć się także w podgrzewacze do wody, żeby nie zamarzła.

Jak powinna wyglądać dieta konia?

Żywienie konia powinno dostarczać zwierzęciu ważnych składników, takich jak:

  • węglowodany,
  • tłuszcze,
  • białka,
  • witaminy,
  • minerały.

Niektórzy uważają, że konie, które spędzają całe dnie na pastwisku, same dostarczają sobie wszystkich składników, których potrzebują. Nie zawsze tak jest. Warto upewnić się, czy pastwisko nie jest nadmiernie wypasane i czy rosną na nim wartościowe gatunki roślin. Sprawdź także, czy w okolicy nie rosną trujące chwasty, które mogą doprowadzić do chorób Twojego podopiecznego. Ważne są także aktualne potrzeby zwierzęcia. Jeśli koń jest chory, starszy lub cierpi na alergie pokarmowe, warto wprowadzić do jego diety suplementy oraz specjalnie dobrane sieczki dla konia.

Podstawą żywienia konia jest siano. Nie może jednak być dobrane przypadkowo. Najbardziej wartościowe jest to z dużą zawartością lucerny. Zadbaj również, żeby nie pochodziło z łąk, które są nadmiernie nawożone. Siano nie może być też zbyt stare ani zakurzone czy spleśniałe.

Oprócz tego dieta dla konia może zawierać koncentraty, czyli ziarna zbóż. Ważne jest jednak, by były dobrze dobrane do potrzeb zwierzęcia i pochodziły z pewnego źródła. Najczęściej wybieranym koncentratem jest owies, który jest bogatym źródłem węglowodanów. Nie jest jednak odpowiedni dla koni wrzodowych lub nadpobudliwych.

Do diety konia warto wprowadzić także witaminy, a więc przede wszystkim owoce i warzywa. Większość wierzchowców uwielbia jabłka i marchewki. Możesz podawać im również arbuzy, gruszki, banany, maliny czy jeżyny.

Podobnie jak ludzie, konie uwielbiają słodycze. Oczywiście nie w dosłownym tego słowa znaczeniu — czekolada w dużych dawkach może być dla nich nawet śmiertelna. Większość wierzchowców lubi jednak kostki cukru. W małych ilościach nie zaszkodzą zwierzęciu, jednak z pewnością nie powinno się z nimi przesadzać. Zamiast tego warto postawić na specjalnie dobrane smakołyki dla konia, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Oprócz tego w boksach powinny znaleźć się lizawki dla konia. Dzięki temu zwierzę nie będzie się nudziło i nie wykształci szkodliwych nałogów.

Podsumowanie

Jak powinna wyglądać dieta dla konia? Wszystko zależy od jego temperamentu, wieku, stanu zdrowia, rodzaju pracy oraz oczywiście upodobań. Podstawą żywienia powinny być trawy oraz siano. Ważne jednak, by nie zawierały trujących roślin i nie były nadmiernie nawożone. Oprócz tego warto postawić na dobrze dobrane pellety dla konia, które zaspokoją potrzeby żywieniowe zwierzęcia. W diecie konia mogą znaleźć się także ziarna — na przykład owies.

Warto pamiętać również o warzywach i owocach, które zazwyczaj są bardzo lubiane przez konie. Poza tym polecamy także zdrowe smakołyki, które ma w ofercie nasz sklep z paszami.