Odpowiedź na pytanie, co jedzą konie wielu osobom może wydawać się oczywista. Wbrew pozorom te piękne zwierzęta wcale nie „zjadają wszystkiego”, a ich dieta powinna być dobrze przemyślana. Każdy wierzchowiec ma inne potrzeby oraz… inne upodobania. Niektóre konie — na przykład starsze, schorowane, a także klacze karmiące — wymagają starannie dobranej paszy. Warto więc skonsultować ich dietę z weterynarzem lub dietetykiem. Bez względu na to, czy Twoje zwierzę spędza większość dnia w boksie czy na pastwisku, pamiętaj, że są też rośliny, które mogą mu zaszkodzić. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co może jeść koń, żeby był zdrowy i zadowolony.

Co jedzą konie?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tymi wspaniałymi zwierzętami, pewnie zastanawiasz się, jak dbać o konie, co jedzą i jakich zasad należy przestrzegać przy karmieniu. Podstawą w diecie wierzchowca są zielonki oraz siano, choć warto urozmaicić ich jadłospis innymi produktami.

Zielonka

Zielonki są zaliczane do pasz objętościowych soczystych. Zawierają wszystkie potrzebne składniki, a do tego są uwielbiane przez większość koni. Zwierzę samo znajdzie je na pastwisku, choć możesz przywozić mu je również do stajni prosto z łąki. Zadbaj jednak, żeby były to rośliny bez szkodliwych pestycydów.

Siano

Siano to podstawa diety większości koni. Zadbaj jednak, by było dobrze wysuszone — w innym przypadku może powodować wzdęcia lub kolki. Duże znaczenie ma również gatunek roślin. Najbardziej wartościowe jest siano z dużą zawartością lucerny. Możesz oczywiście sam(a) zbierać trawy na siano, jednak uważaj, by nie zawierało trujących roślin, które często można znaleźć na łąkach. Oprócz tego warto podawać zwierzęciu starannie dobrane sieczki dla konia.

Smaczki dla konia

Siano i zielonka to nie wszystko. Twój czworonożny przyjaciel — tak samo jak człowiek — lubi smaczne przekąski. Co lubią jeść konie? Amatorzy tych pięknych zwierząt sięgają najczęściej po marchewki i jabłka. Możesz podać swojemu towarzyszowi także takie warzywa i owoce jak:

  • buraki,
  • korzeń selera,
  • gruszki,
  • aronie,
  • owoce dzikiej róży,
  • borówki,
  • jeżyny,
  • maliny.

Oprócz tego Twój koń będzie zadowolony także z bardziej egzotycznych owoców, takich jak melon, kiwi, arbuz, winogrona, brzoskwinie (bez pestki) czy banany. Większość wierzchowców uwielbia również kostki cukru. Raz na jakiś czas możesz podać je swojemu zwierzęciu, jednak na dłuższą metę nie jest to zdrowe rozwiązanie. Zamiast tego lepiej postaw na starannie przygotowane smakołyki dla konia.

Co jeszcze warto podawać koniowi?

Nawet dobrze dobrana pasza dla koni nie zawsze dostarcza wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów. Czasem wierzchowce mają szczególne zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Jak je dostarczyć? W wielu przypadkach warto zmodyfikować dietę konia — najlepiej w porozumieniu z weterynarzem lub dietetykiem. Nie musisz jednak samodzielnie zbierać określonych zbóż i ziół dla swojego zwierzęcia. W sklepie Feedex znajdziesz pellety dla konia, które są dostosowane między innymi do potrzeb źrebiąt, klaczy karmiących, koni wrzodowych czy z alergiami pokarmowymi. W przypadku koni sportowych, wykonujących ciężką pracę lub starszych czy schorowanych warto rozważyć również podawanie suplementów diety. Oprócz tego w boksie każdego wierzchowca powinny znaleźć się lizawki dla konia, dzięki którym zwierzę uzupełni niedobór witamin i minerałów.

Czego nie może jeść koń

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, co konie jedzą, warto zastanowić się nad tym, czego absolutnie nie wolno podawać zwierzęciu. Na pewno nie można dawać im nieświeżych lub zgniłych owoców oraz surowych ziemniaków. Należy również unikać cytrusów (mogą działać drażniąco na żołądek), awokado, cebuli, kapusty i surowych warzyw strączkowych.

Szczególnie uważaj na trujące rośliny, które mogą pojawić się na pastwisku Twojego czterokopytnego towarzysza, na przykład:

  • starzec jakubek,
  • wilczomlecz,
  • skrzyp bagienny,
  • jaskier,
  • cis,
  • bukszpan.

Podsumowanie

Co koń może jeść? Przede wszystkim należy podawać koniom zielonkę oraz siano. Pamiętaj jednak, by nie znalazły się w nich trujące rośliny, które często rosną na łąkach. Oprócz tego warto podawać koniowi smakołyki, takie jak warzywa, owoce i (sporadycznie) kostki cukru. Możesz także kupić gotowe smaczki w sklepie z paszami. Niektóre konie wymagają jednak wyjątkowo troskliwego podejścia (na przykład klacze karmiące, źrebaki, konie sportowe czy ciężko pracujące). Warto więc dobrać dla nich szczególną paszę oraz wdrożyć suplementację.

Czego koń nie może jeść? Przede wszystkim nie można podawać mu trujących ziół, zepsutych owoców oraz niektórych roślin, takich jak surowy ziemniak, cytrusy, awokado, warzywa strączkowe czy kapusta.