Zadbany koń to piękny widok dla każdego miłośnika zwierząt. Wszystkie wierzchowce wymagają jednak troskliwego traktowania. Pielęgnacja konia zależy oczywiście od jego wieku i kondycji, jednak jedno jest pewne — należy poświęcić mu wystarczająco dużo czasu i uwagi. Jeśli zabierasz swojego czterokopytnego przyjaciela na championat lub zawody, zapewne wiesz, że zdrowy wygląd sierści i grzywy jest kluczowy. Pielęgnacja koni ma jednak o wiele większe znaczenie. Zwierzę, o które dbasz, będzie zdrowsze i łatwiej nawiążesz z nim więź. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak dbać o konia, by na czuł się dobrze i świetnie wyglądał.

Zdrowa dieta konia

Jeśli człowiek nie przestrzega zdrowej diety, znacząco wpływa to na jego wygląd — zaczynają wypadać włosy, cera staje się szara, a nawet pojawiają się wypryski. Nie inaczej jest w przypadku konia. Twój towarzysz nie jest jednak w stanie samodzielnie zadbać o swój jadłospis. Dlatego tak ważne jest, by pasza dla koni dostarczała mu wszystkich niezbędnych składników. Dieta powinna być dobrana nie tylko do wieku i wagi zwierzęcia, ale także do jego rasy, rodzaju aktywności, a nawet charakteru. Warto więc skonsultować wybór paszy z weterynarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, by karmić swojego wierzchowca o regularnych porach i zapewnić mu stały dostęp do wody.

Mogłoby się wydawać, że jeśli koń spędza większość czasu na pastwisku, nie trzeba przywiązywać zbyt dużej uwagi do jego diety. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim upewnij się, czy w okolicy nie ma trujących roślin (takich jak cis, bukszpan, czy bardzo powszechny na łąkach starzec jakubek). Zadbaj także o suplementy dobrane do potrzeb zwierzęcia.

Odpowiednie pomieszczenie

Konie uwielbiają spędzać czas na pastwisku, jednak wiele z nich spędza także czas pod dachem. Bez względu na to, czy będzie to stajnia sportowa czy mała przydomowa stajenka, ważne by było tam czysto i sucho. Pamiętaj, by często zmieniać ściółkę, żeby nie zaczęła gnić. Pomieszczenie powinno być także dobrze oświetlone i bez przeciągów.

Odpowiednia ilość ruchu

Koń nie lubi ciągłej bezczynności. Dlatego jeśli cały czas spędza w boksie, warto przynajmniej raz dziennie zapewnić mu porządną dawkę ruchu. Czemu to takie ważne? Znudzone zwierzę może łatwo wypracować sobie szkodliwe nawyki, takie jak heblowanie, tkanie czy łykawość.

Warto też zwrócić uwagę na aktywność zwierzęcia na pastwisku. Jeśli w jednej zagrodzie przebywa kilka koni, mogą czasem próbować się gryźć lub kopać. W tym zachowaniu nie ma nic dziwnego — są to zwierzęta stadne, w których wykształca się hierarchia. Twój niepokój powinno natomiast wzbudzić wyjątkowo agresywne zachowanie, które stwarza zagrożenie dla innych koni.

Jak dbać o wygląd konia?

Kiedy już zadbasz o zdrową dietę i dobre samopoczucie konia, możesz skupić się na wyglądzie sierści, grzywy, ogona i kopyt.

Pielęgnacja sierści konia

Pielęgnacja sierści konia powinna zacząć się od oczyszczenia jej przy pomocy zgrzebła lub szczotki. Dzięki temu nie tylko zadbasz o jego piękny wygląd, ale także łatwiej zauważysz drobne skaleczenia, rany lub kleszcze. W czasie mycia zwierzęcia zwracaj szczególną uwagę na okolice odbytu, pyska i oczu. Pamiętaj także, by zadbać o regenerację koni po pracy lub treningu przy pomocy wcierki dla konia.

Pielęgnacja grzywy i ogona

Pielęgnacja grzywy i ogona konia polega przede wszystkim na częstym myciu i rozczesywaniu. Co jakiś czas możesz również przerywać grzywę przy pomocy nożyczek lub specjalnego grzebyka, by zadbać o jej odpowiednią gęstość. Podobnie jest z ogonem, jeśli nie układa się odpowiednio. Pamiętaj jednak, by wykonywać te zabiegi, gdy koń jest rozgrzany — wtedy wyrywanie włosów będzie mniej bolesne. Zrezygnuj jednak z przerywania grzywy i ogona, jeśli zwierzę jest wyjątkowo wrażliwe na ból.

Pielęgnacja kopyt

Bez względu na to, czy Twój koń przebywa cały dzień na pastwisku czy w boksie, warto regularnie czyścić jego kopyta z błota i kawałków ściółki, a także je natłuszczać. Zwróć przy okazji uwagę na kolor kopyt — jeśli pojawi się biały nalot, może to oznaczać, że zwierzę ma grzybicę. Jeżeli koń często przebywa na twardej powierzchni, należy skonsultować to z kowalem, czy koń nie powinien zostać podkuty.

Pielęgnacja konia — podsumowanie

Jak pielęgnować konia, żeby był zdrowy i dobrze wyglądał? Podstawą jest zadbanie o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Ważne jest także, by pomieszczenie, w którym przebywa zwierzę, było suche i czyste. Warto skupić się również na pielęgnacji sierści konia, a także grzywy, ogona i kopyt. Przydadzą Ci się do tego szampony dla koni, oleje do kopyt oraz odpowiednio dobrany grzebień.