Dbasz o odpowiednią dietę swojego wierzchowca, zapewniasz mu stały dostęp do wody, a mimo to pojawia się rozwolnienie? Niestety biegunka u konia to bardzo częsta dolegliwość. Najczęściej nie jest powodem do niepokoju, jednak z pewnością nie jest to przyjemny objaw ani dla zwierzęcia, ani jego właściciela. Na szczęście są metody, dzięki którym można zapobiec rozwolnieniu. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, na czym polega zwalczanie biegunki u konia.

Rozwolnienie u konia – przyczyny

Zanim odpowiemy na pytanie, jak leczyć biegunkę u konia, zastanówmy się najpierw, co ją wywołuje. Przyczyny mogą być różne. Czasem jest to stres lub zatrucie pokarmowe, a czasem pasożyty lub choroby układu trawiennego.

Stres

Rozwolnienie u konia – podobnie jak u człowieka – pojawia się często pod wpływem stresu. Czym może stresować się Twój wierzchowiec? Między innymi zmianą stajni, transportem czy nagłą zmianą harmonogramu treningów. Czasem koń może się zdenerwować odłączeniem od stada lub częstą zmianą towarzyszy w sąsiednich boksach. Zwróć też uwagę, czy treningi nie są zbyt forsowne dla Twojego wierzchowca.

Błędy żywieniowe

Błędy żywieniowe to nie tylko źle dobrana pasza dla koni. Dla zwierzęcia niekorzystne jest także przekarmienie lub – wręcz przeciwnie – zbyt rzadkie karmienia. Nie warto również zmieniać zbyt szybko i radykalnie diety. Niektórzy właściciele skarżą się na biegunkę konia po trawie. Czy to możliwe? Owszem. Jeśli podstawą diety zwierzęcia przez całą zimę były pellety dla konia, podanie zbyt dużej ilości zielonki na wiosnę czasem powoduje biegunkę. Oczywiście możliwe jest także, że znalazły się w niej rośliny trujące lub takie, na które Twój towarzysz ma uczulenie.

Choroby i pasożyty

Czasem w przypadku biegunki u konia przyczyny są od Ciebie całkowicie niezależne. Może się zdarzyć, że w paszy znalazły się bakterie lub jad kiełbasiany. Rozwolnienie może być też spowodowane chorobą układu pokarmowego lub pasożytami.

Biegunka u konia – leczenie i zapobieganie

Czy biegunka u konia jest groźna? Jeśli pojawia się sporadyczne – zazwyczaj nie. Pamiętaj jednak, że w czasie rozwolnienia konie (podobnie jak ludzie) mogą łatwo się odwodnić. Dopilnuj więc, by zwierzę miało stały dostęp do wody. Warto zapewnić mu także najprostszą paszę, czyli siano.

Kiedy należy zacząć się niepokoić? Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż dwa dni, a koń ma temperaturę, wezwij weterynarza. Niepokojącymi symptomem jest również krew w kale. W przypadku biegunki u konia leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od ustalenia przyczyny problemu.

Oczywiście zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętaj więc, by zawsze wprowadzać nową paszę stopniowo i dbać o jakość siana. Jeśli Twój koń ma szczególnie wrażliwy układ pokarmowy lub ma alergię, wprowadź do jego diety specjalnie dopasowane sieczki dla konia.

Osoby, które dobrze znają swoje zwierzęta, często potrafią przewidzieć, kiedy mogą się zdenerwować, a w efekcie dostać biegunki. Warto więc unikać takich sytuacji, a jeśli nie jest to możliwe – starać się załagodzić stres. W jaki sposób? Jeśli Twój towarzysz musi przez pewien czas pozostać sam w boksie, zapewnij mu lizawki dla konia. Dzięki temu nie będzie się nudził i nie wykształci szkodliwych nałogów. Jeżeli przygotowujecie się do zawodów, podawaj swojemu przyjacielowi smakołyki dla konia po każdym cięższym treningu.

Podsumowanie

Biegunka u konia to częsta dolegliwość, która może mieć różne przyczyny, takie jak:

  • stres,
  • nagła zmiana diety,
  • przekarmienie lub zbyt rzadkie podawanie paszy,
  • alergia pokarmowa,
  • choroby i pasożyty.

Jeśli rozwolnienie u konia pojawia się sporadycznie, nie musisz się niepokoić. Po prostu zapewnij mu stały dostęp do wody i przez jakiś czas podawaj mu wyłącznie siano. Jeżeli jednak biegunka trwa dłużej niż dwa dni, zwierzę gorączkuje, a w kale pojawia się krew – niezwłocznie wezwij weterynarza.

Jak zapobiegać biegunkom? Przede wszystkim zapewniaj swojemu zwierzęciu pokarm z pewnego źródła (takiego jak nasz sklep z paszami) i nie wprowadzaj zbyt szybko nowej diety. Staraj się również unikać sytuacji, w których koń może się zestresować.