Regularne czyszczenie kopyt u konia jest ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Puszka kopytowa jest wytworem naskórka – podobnie jak włosy i paznokcie u człowieka. Jest jednak jedna podstawowa różnica. Jeśli na kilka dni zapomnisz o pielęgnacji paznokci, nie wpłynie to w żaden sposób na Twoje zdrowie. Z kolei zaniedbanie czyszczenia kopyt koni może spowodować różne dolegliwości. Warto więc dbać codziennie o ich stan oraz nie zapominać o wizytach kowala. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak dbać o kopyta konia.
Sprawdzanie stanu kopyt
Pielęgnacja kopyt konia powinna rozpoczynać się od sprawdzenia ich stanu. Warto to robić nawet dwa razy dziennie. Przed rozpoczęciem pracy lub treningu zawsze sprawdź, czy nie ma tam rany lub czy nie utkwiły tam jakieś ciała obce – na przykład kamyki, piasek czy obornik. Powtórz tę czynność po zakończeniu aktywności – jeśli w kopyto konia doznało jakiegoś urazu, lepiej zacząć działać natychmiast. Zazwyczaj usunięcie ciała obcego nie powinno sprawiać problemu. Jeśli jednak sprawa jest bardzo poważna (na przykład w kopyto wbił się długi gwóźdź, a próba wyciągnięcia powoduje ból u konia), skontaktuj się z weterynarzem.
W czasie przeglądu zwróć także uwagę na zapach kopyta. Jeśli wyczujesz zgniliznę, wezwij weterynarza. Jeżeli kopyto jest znacznie cieplejsze niż zazwyczaj, również powinno to wzbudzić Twój niepokój.
Czyszczenie kopyt u konia
Czyszczenie kopyt u kucyka i konia wyścigowego wygląda tak samo. Najpierw dokładnie przywiąż zwierzę, żeby się nie wyrywało i wymieć ciała obce przy pomocy kopystki. Następnie opłucz kopyto wodą i natłuść. Możesz wykorzystać do tego lanolinę, wazelinę lub zwykły smalec.
Pamiętaj, żeby nie odwlekać czyszczenia kopyta u konia. Ciała obce (zwłaszcza ostre i twarde) należy usuwać jak najszybciej, żeby nie kaleczyły zwierzęcia.
Choć dla większości koni podnoszenie kopyt i czyszczenie nie jest żadnym problemem, czasem zwierzęta mogą reagować agresywnie. Jeśli masz do czynienia ze źrebakiem lub dorosłym koniem, który do tej pory był zaniedbywany, postaraj się stopniowo przyzwyczajać go do takiej pielęgnacji. Możesz na przykład po każdym czyszczeniu podawać zwierzęciu zdrowe smakołyki dla konia – wtedy wierzchowiec przestanie kojarzyć podnoszenie nóg ze stresem.
Jeśli jednak takie zachowanie pojawiło się niedawno, zastanów się, co może być przyczyną. Być może koń zaczął odczuwać bolesność kopyt lub jest zestresowany. Jeśli przyczyną nerwów jest odizolowanie od stada, warto postawić na lizawki dla konia, dzięki którym koń nie będzie się nudził i nie wykształci szkodliwych nałogów. Stres może pojawić się jednak z wielu innych przyczyn – na przykład z powodu zbyt forsownej pracy, nieregularnych treningów lub nagłej zmiany diety.
Stałe wizyty kowalskie
Jeśli Twój koń jest podkuty, warto korzystać z wizyty kowalskiej przynajmniej raz na dwa miesiące, albo nawet częściej, jeśli zwierzę pracuje lub trenuje bardzo intensywnie. Postaraj się również zapewnić mu „odpoczynek” od podków przynajmniej na dwa miesiące w roku. Jeżeli na przykład wierzchowiec spędza całą zimę w boksie, zastanów się, czy koniecznie musi być podkuty.
Dobry stan podłoża
Jak pewnie wiesz, regularne sprzątanie boksu, w którym przebywa koń, jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o zapach i estetykę. Stanie w oborniku lub na wilgotnej ściółce szybko doprowadzi do gnicia kopyt. Ważne jest także, by na pastwisku i padoku było jak najmniej przedmiotów, które mogłyby spowodować uraz. Nie namawiamy Cię oczywiście, żebyś podjął/ęła się syzyfowej pracy usunięcia wszystkich kamieni i patyków. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać, czy na tym terenie nie ma gwoździ, tłuczonego szkła czy porzuconych puszek.
Zdrowa dieta konia
Nawet najlepsza pielęgnacja kopyt u konia nie będzie efektywna, jeśli nie dobierzesz dobrej diety. Warto więc zadbać, by pasza dla koni spełniała zapotrzebowanie zwierzęcia na mikro- i makroelementy. Jeśli Twój towarzysz ma skłonność do ochwatu i innych urazów, warto postawić na pellety dla konia ze składnikami wzmacniającymi kopyta.
Czasem jednak to nie wystarcza i konieczna jest suplementacja. Wyjątkowo dobrze sprawdza się biotyna lub miedź. Co jednak, jeśli wierzchowiec za nimi nie przepada? Zwierzęta – podobnie jak ludzie – mają różne upodobania. Trudno więc zmusić je do zjedzenia czegoś, co im nie smakuje. Polecamy więc dodać suplement do ulubionej sieczki dla konia Twojego towarzysza.
Podsumowanie
Regularna pielęgnacja kopyt konia to podstawa. Ważne jest, by sprawdzać ich stan i je czyścić przynajmniej kilka razy dziennie. Jak czyścić kopyta konia? Usuń ciała obce przy pomocy kopystki, opłucz je wodą i natłuść. Przy okazji zwróć uwagę, czy nie pojawiły się jakieś zmiany, które mogłyby świadczyć o urazie lub gniciu. Jeśli Twój koń jest podkuty, pamiętaj o regularnych wizytach kowala – przynajmniej raz na dwa miesiące. Zadbaj również o stan podłoża oraz odpowiednią dietę swojego wierzchowca. Jeśli brakuje w niej minerałów, czasem warto wprowadzić suplementację. Pamiętaj jednak, by preparaty było odpowiednio dobrane. Nasz sklep z paszami ma w ofercie suplementy od sprawdzonych dostawców. Wybierzesz u nas również pellety specjalnie dostosowane do potrzeb zwierząt, które często mają problemy z kopytami.